Етика виживання

"На цій землі сильне гнітить слабке, тверде тисне м’яке, зле тіснить добре, ті хто шукає не знаходять, ті хто жадає - не втамовують жаги. Але це не означає що не може бути інакше. Той хто володіє Знанням годує коня вовчим м’ясом"

Із настанов Школи


Одним з основоположних принципів Школи є вчення про так званий Серединний Шлях. Прийнявши до уваги обидві сторони медалі в будь-якій ситуації, послідовник завжди шукає середину, яка і є прийнятим рішенням для даної проблеми. Школа вчить не впадати в крайності, спокійно аналізувати ситуацію очима стороннього спостерігача та приймати рішення, яке в однаковій степені задовольнить обидві протилежності. Однозначні відповіді "ТАК" і "НІ" чужі концепції вчення Спокійних, а поняття "ПРАВИЙ" та "НЕПРАВИЙ" взагалі не існують, поступившись місцем в словниковому запасі воїна поняттям "ДОЦІЛЬНО" і "НЕДОЦІЛЬНО". Моральні підвалини членів клану непідвладні впливам моди, культури чи суспільно-політичних хвиль. Послідовники серединного шляху прекрасно розуміють, що люди кажуть "Так", коли вони хочуть сказати "Так", що вони кажуть "Ні", коли вони цього хочуть, а будь-який вчинок, достойний п'єдестала, буде названим найважчим злочином при зміні політичного устрою.

Даос щасливий тим, що по можливості робить щасливими інших. Даос по можливості, старається дотримуватись законів соціуму, в якому живе. Практично він ідеальний громадянин держави. Він завжди відповідає добром на добро. Вихована скромність і усвідомлення власної значимості дозволяють уникнути пасток на основі хибних уявлень про честь, достоїнство і обов’язок.

Припустимо даоса хтось "образив". Образитись, означає визнати правоту ображаючого, хоча б і частково. Опуститись до суперечок з ним - це лише впусту витрачати життєвість. Має людина свою думку и нехай собі має. Ось якщо вашому здоров’ю щось загрожує, тоді захищайтеся. Захищайтеся в повну силу, пам'ятаючи приказку "Нехай краще судять 12, аніж несуть шестеро". Внутрішній посил даоса добрий спочатку, але не на шкоду здоровому глузду.

Дивовижною особливістю школи є індивідуальний підхід до навчання. Одні й ті ж принципи тлумачаться по-різному на різних стадіях розвитку учня, і часто такі тлумачення здаються непідготовленій людині не просто суперечливими, але й взаємно виключаючими одне одного. Кожна людина, з позиції Школи - це ємкість певної форми. Навіть наповнена знанням до країв, вона все одно збереже свою форму. Саме тому методика навчання в школі дозволяє людині взяти лише те знання, для якого вона була створеною і форму котрого вона має. Спроба гребти всіх під одну гребінку, так властива західним течіям, в корені суперечить основоположним принципам школи. Повне ж знання передається через людей з унікальною формою "хранителя знань".

Послідовники Школи не проявляють надлишкової агресивності, але й не стоять на позиціях всепрощення і заперечення насилля. Міра і порядок у всьому - один із принципів школи.

Серединний шлях проявляється і у відношенні "Спокійних" до розуміння добра і зла:

"Зло злу - добро;
Зло добру - подвійне зло;
Добро злу - подвійне зло;
Добро добру - добро."

Саме цей принцип викликає найбільше неприйняття в західній філософії, заснованій на посилі війни добра зі злом.

Однак при зіткненні з реаліями дійсності подібна картина зазвичай розсипається в прах і викликає важку душевну травму, яка довго калічить життя людини.

Розберемо на конкретному прикладі:

Отже, в темному підворітті Вас зустрічає суб’єкт на підпитку, який в образливій формі вимагає Ваші речі або намагається забрати з собою Вашу молодшу сестричку. Спочатку приймемо як факт що ви добре підготовлені технічно, і маєте при собі важкий предмет типу гантелі, яку при нагоді купили для чоловіка в спортивному магазині.

Перший варіант - ви покірно віддаєте своє майно, в тому числі подарунок, отримуєте кілька разів по фізіономії і спостерігаєте як суб’єкт забирає вашу сестричку в найближче підворіття, втішаючись сумнівними постулатами про непротивлення злу насиллям. Думаєте Ви зробили добре діло? Не факт! Переконавшись в легкості такого роду заробітку, отримавши задоволення від вашої безпорадності і фізично "принизивши" вашу сестру суб'єкт швидше за все вкоріниться в своєму бажанні і далі діяти таким чином. Він покалічить ще багато людських доль, він буде вбивати, грабувати і гвалтувати. А чому ні - адже це так легко. Він буде цим займатись, доки його не зупинять. Звісно, рано чи пізно це станеться. Адже на будь-яку силу колись знайдеться ще більша. Його або посадить міліція, або вб'ють свої ж дружки. В кращому випадку - просто покалічать в рамках необхідної оборони. Звісно, його будуть шукати ті кому це належить - міліція, прокуратура буде звинувачувати, суд виносити рішення, тюрма буде його годувати, поїти, охороняти в марній спробі перевиховати заблудлу душу - і все це за рахунок податків, які б могли піти на будівництво шкіл та лікарень. Так що ж виходить - намагаючись зробити добре діло, ви завдали зла собі, своїм близьким, суспільству в цілому, державі, та й самому нападнику - в стратегічній перспективі. Тобто здійснили подвійне зло.

Якщо ж ви замість цього точним ударом зламали коліно противника, вивихнули йому руку в трьох місцях та влаштували легкий струс мозку подарунком для мами - то ви напевно здійснили злу справу? А якщо поглянути більш ретельно!? Переломи кінцівок не є небезпечними для здоров'я, але у вашого противника буде декілька місяців постільного режиму, щоб гарненько обдумати свою поведінку. Цілком можливо що він зробить висновок про те що заробляти таким чином надто ризиковано. І що нападати на людей не така вже і проста справа. Це дасть йому шанс переглянути свою позицію по відношенню до інших людей і обрати більш безболісний варіант заробітку. Таким чином, ви зберегли своє здоров'я і майно, здоров'я і душевний спокій своїх близьких, зекономили гроші державі, позбавили суспільство від загрози і перевиховали суб’єкта, надавши йому шанс стати Людиною. Тобто в кінцевому результаті Ви зробили добру справу.

І не важливо що це було болісно для противника - головне результат. Біль це всього лише відчуття, що вказує нам на наші помилки, на ризикованість обраного нами шляху. Біль - хороший Вчитель. Особливо для тих, хто не обдарований інтелектом. Зло і Добро надто відносні категорії. Те, що сьогодні було добрим вчинком - завтра може обернутись найжорстокішим злом. Є те що сприяє вашому розвитку і те що йому перешкоджає. Добро і Зло не існують одне без одного. Не буває Зла і Добра в чистому виді. Є темне і світле, день і ніч, чоловіче і жіноче, верх і низ, плюс і мінус. Але нікому не прийде в голову відкидати ніч. Адже без неї немає дня. А електричний струм протікає лише тоді коли є не тільки плюс, але і мінус.

Згідно з уявленнями "Спокійних", для кожної людини існує своя правда - правда, яка йому приємна, яку вона може зрозуміти, і яка близька її світогляду. Спроба нав’язати людині іншу правду, чужу його духу і розуму - це злочин проти неї, злочин проти правди, яку ти кажеш, і проти людей, які є носіями іншої правди.